Automatic Sheeter Machine DFJ-1300B
Qingdao ZFC Trading Co.,Ltd
Contact Now
Model Number : DFJ-1300B
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1 SET
Payment Terms : T/T
Supply Ability : 10 SETS/MONTH
Delivery Time : 40 WORK DAYS
Packaging Details : WOODEN CASE
Prepress : Automatic Sheeter Machine
Max Cutting Width : 1300MM
Max Unwinding Diameter : 1500MM
Thickness Range of Paper : 50-600g
Max Sheeting Speed : 160cuts/min
Max Feeding Speed : 130M/Min
Cutting Length Range : 20-1500mm
Cutting Precision : ≤±0.2MM
Max Piling Height : 1100MM
Request for Air Source : 0.8Mpa
Total Power : 10KW
Gross Weight : 5.5T
Overall Dimension(LxWxH) : 7500X2100X1600MM
Contact Now
Main Specification(Hydraulic Shaftless loading for option)
Model DFJ-1300B
Max Cutting Width 1300MM
Max Unwinding Diameter 1500MM
Max Sheeting Speed 160cuts/min
Max Feeding Speed 130M/Min
Cutting Length Range 20-1500mm
Cutting Precision ≤±0.2MM
Max Piling Height 1100MM